Ruošiantis Velykoms kiaušinių dekoravimas

Dekoravimo tendencijos ruošiantis Velykoms

Kaunas

Tradiciniai velykinių kiaušinių marginimo būdai

Lietuviai Velykų šventės negalėtų įsivaizduoti be margučių. Kur ir kada atsirado šis paprotys tiksliai nėra žinoma, tačiau yra spėjama, kad margučiai į Lietuvą atėjo iš Bizantijos per slavų tautas. Visoje Lietuvoje keliomis spalvomis nudažyti kiaušiniai būdavo išmarginami įvairiais dekoratyviniais raštais. Tiek margučio spalva, tiek jo raštai turėjo sustiprinti gyvybę teikiančią kiaušinio galią.

velykines-dirbtuves-4
Pagal marginimo techniką margučiai skirstomi į rašytinius ir skutinėtus. Pirmuoju atveju kiaušinių marginimui naudojamas bičių vaškas. Ištirpintas vaškas būdavo pagaliuku tepamas ant šiek tiek pašildyto kiaušinio. Šiais laikais linijos dažniausiai piešiamos su ant pagaliuko pritvirtinto metalinio smeigtuko galvute. Išvirus kiaušinį dažuose, vašku padengtos vietos lieka baltos. Skutinėjimo technika laikoma paprastesne ir spartesne nei marginimas vašku. Skutinėjami jau išvirti ir viena spalva nudažyti kiaušiniai. Senovėje vašku kiaušinius išrašydavo moterys, skutinėdavo – vyrai.


„Seniau kaime būdavo naudojami ir kitokie kiaušinių marginimo būdai. Antai dzūkai viena spalva nudažytą kiaušinį išmargindavo piešdami ant jo raštą praskiestu druskos tirpalu ar kitokiomis rūgštimis. Šiomis dienomis populiari antspaudo technika. Ant kiaušinio uždėjus kokio nors augalo lapų, juos stipriai apvyniojus drobe ir išvirus dažuose, išryškėja šviesesnis už pagrindą lapo antspaudas“, - pasakoja Namų idėjų centro atstovas Nerijus Urbonavičius.
Dažniausiai kiaušiniai būdavo marginami geometriniais ar augaliniais motyvais. Rečiau pasitaikydavo margučių su išrašytais ar išskutinėtais žmogaus, gyvulio, paukščio, augalo piešiniais.

grazina-maziukiene-varena-56f5100a20aa4


Pagrindiniai rašytinio ornamento elementai – taškas ir lapelio formos potėpis. Iš šių dviejų elementų atsiranda įvairūs ornamentai. Yra keturi pagrindiniai margučių ornamento komponavimo būdai:

  • margučiai, kur raštas išdėstomas abiejose kiaušinio pusėse per vidurį;
  • puošiami abu kiaušinio galai;
  • margučiai puošiami juostiniu ornamentu per vidurį;
  • raštas marginamas pradedant nuo kiaušinio galo ar abiejų galų.

Siūlome pasinaudoti tradicinio kiaušinių marginimo su vašku raštų pavyzdžiais, kurių pagalba lengvai ir gražiai kartu su vaikais numarginsite velykinius kiaušinius pagal senąsias lietuvių tradicijas.

velykiniu-kiausiniu-marginimo-rastai

 

Taip pat siūlome pasinaudoti Lietuvišku Velykų pusryčių ir pietų stalo serviravimo patarimais (autorius Marius Daraškevičius).

Velykų-stalas-serviravimas

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Dalinkis Facebook'e