Stilingai ir skoningai

Glausta lietuvių mados istorija

2018-08-01

Stilinguose namuose skoningas ir garderobas

Tarpukariu Lietuva suklestėjo. Čia buvo sutelktos mokslo, medicinos įstaigos, įkurti fabrikai, pasitelkę pažangiausias technologijas ir įgavę tarptautinį pažinimą. Klestėjo universitetai, pagimdę šviesiausius protus, daug idėjų buvo perimta iš vakarų Europos. Šalia visos technologinės pažangos lietuviai daug dėmesio skyrė ir estetikai, kurios troškimas jau tais laikais sukūrė aukštosios mados užuomazgas.

Per visą taikos laikotarpį Lietuvoje įsivyravo siekis atrodyti gražiai ir ne tik neatsilikti nuo pasaulinių mados tendencijų, bet ir patiems sukurti savąsias. Tačiau šalį vėl užgriuvęs karas bei sovietų okupacija iš mados pasaulio paliko tik griuvėsius, o atkūrimo procesas pradėtas tik Lietuvai atgavus nepriklausomybę. Toliau pasakojame apie šiuolaikinės lietuvių mados ištakas.

 

3-iasis dešimtmetis

Lietuvai atgavus nepriklausomybę, tačiau netekus Vilniaus, kultūrinis ir socialinis gyvenimas persikėlė į Kauną, o tai sudarė sąlygas inteligentijos atsiradimui.

Išsilavinę ir pasaulietiški žmonės pirmaisiais metais idėjų savo aprangai sėmėsi iš leidinių, į Lietuvą atkeliavusių iš Prancūzijos ir Lenkijos. Dėl trankių pasibuvimų, prancūzų mados kopijavimo, intelektualų bendruomenių kūrimosi, Kaunas buvo pramintas „Mažuoju Paryžiumi“.

3-iajame dešimtmetyje moterys, sekdamos pasaulietiškas madas, nusirėžė ilgas kasas. Laisvėjant aprangos reikalavimams, jos atsisako veržiančių korsetų. Moteris turi būti dėmesio centre, todėl sijonai trumpėja, pradedama rodyti daugiau kūno. Atsiranda dekoltė.

Vyrų aprangos detalėse vis dar vyrauja pirmo pasaulinio karo palikimas. Dažnai gatvėje pastebimi vyrai su kariškio apranga. Šiuo laikotarpiu gimsta ir kitas, inteligentiškas stilius. Vyrai apsirengia kostiumais bei pradeda nešioti aksesuarus. Vienas iš ryškiausių šio meto aksesuarų – kišeninis laikrodis. Svarbus tampa ne tik pats kišeninio laikrodžio dizainas, bet ir grandinėlė, prie kurios jis būna prisegtas: kuo didesnė ir įmantresnė grandinėlė, tuo aukštesnis statusas visuomenėje parodomas.

3-io dešimtmečio moterų garderobas

3d-vyrai

4-asis dešimtmetis

Užauga nauja – lietuviška – karta, jau turinti lietuviškus Vytauto Didžiojo universiteto diplomus. Išsilavinę žmonės vis garsiau kalba apie savos unikalios kultūrinės aplinkos formavimą. Jaunimas turi savo požiūrį į ateities Lietuvą bei nebebijo viešai apie tai diskutuoti

Drąsi šalis pradeda kelionę į savitą madą. Atsiranda lietuviškų drabužių siuvyklų bei parduotuvių. Viena iš žinomiausių to laikotarpio gamyklų – „Napoleonas“, kuriame gaminamos vyriškos apykaklės.

4-ajame dešimtmetyje gyvenimas tiesiog verda. Vyrai į savo aprangą žiūri dar liberaliau nei 3-iajame dešimtmetyje. Klasikines juodas, rudas ir pilkas kelnes keičia languotos. Statusą visuomenėje pabrėžia nebe tik kišeninis laikrodis su savo atributais, bet ir įvairaus tipo kepurės. Iš Paryžiaus į vyrų kišenes atkeliauja ir cigarų dėklai.

Moterų madoje vyksta priešingas virsmas. Jei vyrai į aprangą ima žiūrėti žaismingiau, tai moterys ima elgtis atvirkščiai. 3-iojo dešimtmečio apranga nebelaikoma moteriška, todėl vėl grįžta kūno linijas pabrėžiantys korsetai. Moteriškumui demonstruoti reikalinga paslaptis ir intriga, todėl grakščios moterų kojos vėl pasislepia po ilgais sijonais. Iš praėjusio dešimtmečio lieka dekoltė nugaroje, tačiau šio sprendimo atsisakoma priekyje.

4d-moterys

4d-vyrai

5-asis dešimtmetis

XX-ojo amžiaus Lietuvos istorijoje 5-asis dešimtmetis – vienas niūriausių. Prasideda II-asis pasaulinis karas. Lietuvą užplūsta okupantų kareiviai. Praūžęs karas ir Molotovo–Ribentropo paktas mūsų šaliai nieko gero nežada. SSRS okupuoja Lietuvą.

Karinė padėtis vėl formuoja aprangos detales vyrų madose. Tiek karo, tiek pokario etapais egzistuoja maisto deficitas, o audinių, iš kurių būtų siuvami rūbai, trūkumas dar didesnis. Karas keičia žmonių siluetus, jie praranda daug svorio. Susidariusi padėtis estetikos ir mados poreikį nustumia į paskutinę vietą. Pirmiausia – išgyventi.

Audinių trūkumas paliečia ir moterų garderobą. Į aprangą pradedama žiūrėti ne kaip į būdą pasipuošti, bet kaip į kažką, kuo galima prisidengti. Daugybei vyrų žuvus kare, moterims tenka ir vyriški darbai. Pastebima, kad daug patogiau yra dėvėti kelnes, nei sijonus. Net ir šiuo sunkiu laikotarpiu moterys ieško būdų kaip pasigražinti, paryškinti savo bruožus. Tam reikalui pasitarnauja ryškiai raudonas lūpdažis.

5d-moterys

5d-vyrai

6-asis dešimtmetis

Lietuva kenčia okupacijos pasekmės. Inteligentija vagonais vežama į Sibirą. Tiek kultūrinis, tiek socialinis gyvenimas yra sutrikdytas baimės dėl rytojaus.

Vyrų apranga puikiai tą atspindi. Svarbiausia – praktiškumas. Patogiausia pasislėpti po ilgu paltu. Jis praverčia ir tiems, kurie po juo slepia duonos kepalą, ir tiems, kurie slepia miško broliams nešamą ginklą. Jaunimas slapčia žiūri Amerikietiškus filmus ir imasi kopijuoti vieną aprangos stiliaus detalę – odinę striukę.

Miestuose gyvenančios moterys vėl ima puoštis. Mada krypsta nauja linkme, ją galima įvardyti kaip minimalistinę pompastiką: viskas pūsta, klostuota, rankas dengia pirštinės, kurios nėra skirtos saugoti nuo šalčio. Visiškai naujas mados elementas – suknelės, kurios apnuogina pečius.

6d-moterys

6d-vyrai

7-asis dešimtmetis

Sudarinėjami valstybiniai komitetai, kurie turi nurodyti, kokia apranga yra tinkama tarybiniam piliečiui. Atsiranda praraja tarp mūsiškės ir pasaulinės mados tendencijų.

Stiprių pokyčių lietuvių madoje 7-asis dešimtmetis neatneša. Bene pastebimiausia naujovė vyrų madoje – megztos liemenės. Jas lengva gauti, nes didžioji dalis moterų mezga. Tad vyras, turintis mamą ar žmoną, yra aprūpintas šia apranga.

Nepaisant agresyvios SSRS politikos prieš JAV, lietuvaites pasieka žinios iš užjūrio. Tuo metu pasaulyje itin populiarus britų modelis Twiggy (Lesley Hornby) atgarsio sulaukia ir tarp Lietuvos merginų, kurios dabar siekia atrodyti kuo liekniau. Plačios, krentančios suknelės padeda sudaryti įspūdį, jog po ja esantis kūnas – laibas.

7d-moterys

7d-vyrai

8-asis dešimtmetis

Su Kalantos susideginimu prasideda tylūs žmonių šnabždesiai, jog esama sistema griauna, o ne kuria žmogų. Lietuviai ima visais įmanomais būdais rinkti žinias iš vakarietiško pasaulio. Visuomenėje atgimsta nepriklausomos Lietuvos viltis.

Vakarų pasaulio hipiškas judėjimas pasiekia ir lietuvių madą. Atsiranda daugiau spalvų. Vyrai vis rečiau kerpa plaukus – įsitvirtina ilgų plaukų mada. Populiarėja geometrinio silueto švarkai kurie sukuria platesnių pečių vaizdą.

Moterys savo spintose taip pat ieško spalvų ir raštų. Nauja šukuosenų mada – suvelti, laku supurkšti plaukai, ryškus makiažas.

8d-moterys

8d-vyrai

9-asis dešimtmetis

Laisvės idėjos visuomenėje ima viršų. Žmonės jau ne tyliai, o drąsiai ima šnekėti apie individualią, nepriklausomą, lietuvišką kultūrą ir visuomenę. Idėjos pasireiškia visose Baltijos šalyse ir 1989-aisiais žmonės tampa gyva siena. Trimis kalbomis skamba daina „Bunda jau Baltija“. Visuomenė laisvėja, visa tai išreiškia ir apranga.

Amerikoje rūbų parduotuvės jau praėjusiame dešimtmetyje buvo užverstos garintais džinsais ir džinsiniais švarkais. Lietuviai ima patys namuose garinti džinsus ir jais puoštis. Vyrai pakaušyje ima auginti kaselę.

Moterys įkvėpimo aprangai ieško vakaruose. Dominuoja kaspinai, pūsti sijonai, stambūs aksesuarai: auskarai, apyrankės ir kaklo papuošalai.

9d-moterys

9d-vyrai


 

Tiek apie mados istoriją Lietuvoje, o dabar kviečiame išvysti naujausią Aleksandro Pogrebnojaus vasarišką aprangą jam ir jai čia. Vos daugiau nei prieš mėnesį dizainerio pristatyti marškinėliai ir suknelė, skirti išskirtinai Namų idėjų centro „NIC“ draugams. Sužinokite daugiau, kaip ją galima laimėti šią aprangą čia.

Stilingai ir skoningai!

Dalinkis Facebook'e