Grindų įrengimo būdai
Ant kokios konstrukcijos pagrindo bus įrengiamos medinės grindys paprastai priklausys nuo objekto specifikos, medinių grindų tipo ir kliento poreikių.
Įrengiant pagrindo konstrukciją ir klojant medines grindis reikia prisilaikyti medinių grindų klojimo instrukcijose pateiktų reikalavimų. Žemiau pateiksime dažniausiai naudojamas medinių grindų konstrukcijas bei aptarsime jų pliusus ir minusus. Medžiaga ir informacija pateikta salono 2DI.
1. Medinių grindų klijavimas prie betoninio pagrindo.
2. Medinių grindų klijavimas ant komfortą padidinančių paklotų.
3. Medinių grindų klojimas, betono išlyginimui naudojant OSB plokštę ar fanerą.
4. Medinių grindų klojimas ant lagių.
5. Medinių grindų klojimas „plaukiojančiu“ būdu.
1. Medinių grindų klijavimas prie betoninio pagrindo.
Paprastas, ekonomiškas ir patikimas klojimo būdas, kai medinės grindys klijuojamos tiesiai prie gerai išlyginto betoninio pagrindo. Prie betoninio pagrindo medines grindis dažnai galima klijuoti naujos statybos butuose, individualiuose namuose ir kituose objektuose, kur nereikalingas papildomas pagrindo lyginimas ar pakėlimas.
Konstrukcija pasižymi šiais privalumais:
1. Pigesnė ir greitesnė nei visos kitos medinių grindų klijavimo prie pagrindo konstrukcijos. Daugeliu atvejų, pvz. klojant gamykloje padengtas grindis, įrengimui bus reikalingi tik klijai.
2. Minimaliai pakelia grindų aukštį. Klojant medines grindis, pagrindo lygis pakils, tačiau šiuo atveju jis pakils tik medinių grindų storiu, minimaliai mažindamas patalpos erdvę. Iš anksto žinant būsimų medinių grindų storį, jas bus nesudėtinga suvesti su kita grindų danga, pvz. plytelėmis.
3. Paprasta konstrukcija. Gerai žinoma tiesa: kuo sudėtingesnė konstrukcija, tuo didesnė galimybė suklysti ir viename iš įrengimo etapų padaryti klaidą, dėl kurios visa konstrukcija taps nekokybiška. Medinės grindys, priklijuotos prie betoninio pagrindo – tai viena paprasčiausių ir patikimiausių medinių grindų klojimo konstrukcijų, nereikalaujanti ypatingo meistriškumo.
4. Tokias grindis lengviausia išsaugoti įvairių avarijų atvejais. Pavyzdžiui, užpylimo atvejais masyvo grindis dar galima išgelbėti per trumpą laiką nusiurbus vandenį (daugiasluoksnių medinių grindų dažniausiai išgelbėti nepavyksta, kadangi užpiltos, jos dažnai išsisluoksniuoja). Tiesa, išdžiuvus grindims jas teks šlifuoti, glaistyti ir iš naujo dengti laku ar alyva, tačiau pačių medinių grindų ardyti nereikės. Užpylus grindis, sudėtas ant kitų konstrukcijų pagrindų, jų greičiausiai išgelbėti nepavyks ir ardyti teks visą konstrukciją.
5. Konstrukcija puikiai tinka šildomoms grindims.
Atkreipkite dėmesį, kad:
1. Betoninis pagrindas, prie kurio bus klijuojamos medinės grindys, turi būti visiškai lygus, tvirtas, fiziškai ,,sveikas“, švarus ir turėti lengvą šiurkštumą. Reikalavimai pagrindo lygumui: 2 m atkarpoje leistinas 3 mm nuokrypis arba banguotumas. Nedideli nelygumai patalpos pakraščiuose arba tarpduriuose gali būti išlyginti specialiomis mašinomis.
2. Nelabai lygaus betoninio pagrindo lyginimui galima naudoti išlyginamuosius mišinius, tačiau tai gali sumažinti konstrukcijos patikimumą. Taip atsitinka todėl, kad išlyginamieji mišiniai dažnai naudojami neprisilaikant gamintojų reikalavimų, būna per ploni ar per stori ir, sudėjus medines grindis, gali atšokti nuo betono. Kita neretai pasitaikanti problema – išlyginamojo mišinio nesuderinamumas su medinių grindų klijais, dėl ko klijai gali prastai sukibti, sureaguoti arba visiškai neprisiklijuoti prie pagrindo. Be to, betoninių grindų lyginimas lyginamaisiais mišiniais gerokai pakelia grindų savikainą. Dėl visų šių priežasčių, nelabai lygaus betoninio pagrindo lyginimui dažnai rekomenduojama naudoti OSB plokštę arba fanerą.
2. Medinių grindų klijavimas ant komfortą padidinančių paklotų.
Norint turėti aukštos kokybės, komfortinę medinių grindų dangą, tarp jos ir betoninio pagrindo galima klijuoti specialius komfortą padidinančius paklotus (pvz. kamščio-gumos paklotas DamTec Standart).
Konstrukcija pasižymi šiais privalumais:
1. Komfortabilumas. Kamščio-gumos ir kiti komforto didinimui skirti paklotai pasižymi geromis akustinėmis savybėmis, jie sugeria ir slopina žingsnių garsą bei suteikia grindims minkštumo. Akustinės savybės priklauso nuo pakloto struktūros, storio, pavyzdžiui, 3 mm storio DamTec Standart paklotas sugeria apie 20 dB.
2. Elastingumas. Keičiantis patalpos mikroklimatui, medinės grindys plečiasi arba traukiasi, dėl ko jose gali atsirasti bangelės arba tarpai. Komfortui skirti paklotai pasižymi elastingumu, todėl iš dalies amortizuoja medinių grindų judėjimą ir sumažina pagrindo bei klijų įtampas.
3. Medinių grindų paklotai paprastai pasižymi geru šilumos pralaidumu, todėl tokia konstrukcija tinka šildomoms grindims. Kiekvieno pakloto tinkamumas šildomam pagrindui turi būti nurodytas pakloto įrengimo instrukcijoje arba techniniuose duomenyse.
4. Paklotai būna įvairių storių ir jų pagalba galima bandyti suvienodinti grindų lygius tarp skirtingų patalpų ar dangų.
Atkreipkite dėmesį, kad:
1. Komfortiniai paklotai neskirti pagrindo lyginimui, kadangi neišlygina nelygumų bet atkartuoja juos. Betoninio pagrindo lygumas turi atitikti klijavimo prie betoninio pagrindo reikalavimus.
2. Pasirenkant paklotą, reikia atkreipti dėmesį, kad jis būtų skirtas klijuoti prie pagrindo ir prie jo būtų galima klijuoti medines grindis, t.y., kad paklotas galėtų atlaikyti apkrovas iš viršaus ir apačios.
3. Paklotas padidins medinių grindų kainą: paklotų kainos prasideda apytiksliai nuo 1,99 Eur/m2, taip pat bus reikalingas dvigubas klijų kiekis.
3. Medinių grindų klojimas, betono išlyginimui naudojant OSB plokštę ar fanerą.
OSB plokšte ar fanera dažnai lyginami senos statybos patalpų pagrindai, nuo kurių buvo nuimtas linoleumas, senos medinės grindys ar kita danga, taip pat nauji nekokybiškai įrengti pagrindai. OSB plokštę ir fanerą taip pat dažnai naudojami norint suderinti aukščių skirtumus tarp patalpų.
Konstrukcija pasižymi šiais privalumais:
1. OSB plokšte ar fanera galima lyginti betoninius pagrindus, kurių nuokrypis arba banguotumas neviršija 1 cm;
2. Toks lyginimo būdas yra pigesnis, paprastesnis ir dažnai patikimesnis, nei lyginimas išlyginamaisiais mišiniais.
3. Konstrukcija leidžia pakelti grindų aukštį, kas gali būti aktualu norint suvienodinti grindų lygius tarp patalpų, tarp medinių grindų ir plytelių, prie durų ir pan.
4. Jeigu nelygios betoninės grindys buvo išlygintos išlyginamuoju mišiniu, bet Jūs nesate tikri dėl jo kokybės, ant pagrindo galima papildomai pakloti OSB plokštę. OSB plokštė bus priklijuota ir prisukta varžtais, kurių bent dalis įsiverš pro išlyginamojo mišinio sluoksnį į betoną. Išlyginamojo mišinio sluoksnio atšokimo atveju, varžtai laikys OSB plokštę pritvirtintą prie pagrindo.
Atkreipkite dėmesį, kad:
1. OSB ar faneros storis neturėtų būti mažesnis nei ant jos klojamų medinių grindų. Tai yra ypač aktualu klojant nestabilios medienos masyvo lentas, kurioms plečiantis arba traukiantis, plokštė gali deformuotis.
2. Ant pagrindo klojamos plokštės storis turi būti pakankamas, kad vaikštant grindimis ji nepralinktų nelygumų vietose.
Klojant medines grindis ant OSB plokštės ar faneros prarandamas patalpos aukštis.
3. Konstrukcija nėra sudėtinga technologiškai, tačiau turi būti įrengiama prisilaikant kelių reikalavimų: prieš klojimą OSB plokštė ar fanera supjaustoma gabalais apytiksliai po 1-1,5 m2, po to klijuojama ir prisukama prie pagrindo varžtais (varžtų išeiga ~ 10 vnt. / m2), paliekant tarp gabalų 10 mm tarpus. Plokštės prisukimas varžtais turi būti atliekamas labai atsargiai, kad nepažeisti pagrinde išdėstytų vandentiekio ar kitų vamzdžių. Prieš supjovimą ir pritvirtinus, OSB plokštė šlifuojama diržine šlifavimo mašina ir grubesniu diržu, kad nuimti nuo jos izoparafino sluoksnį ir užtikrinti suklijavimą su betoniniu pagrindu ir medinėmis grindimis. Nenušlifavus viršutinės OSB plokštės pusės, prieš klijavimą ją reikės gruntuoti. Norint išvengti problemų ateityje, klojant OSB plokštę ar fanerą reikia prisilaikyti rekomenduojamų klijų ir varžtų išeigų. Blogai pritvirtinta OSB plokštė ar fanera gali atskirose vietose atšokti nuo pagrindo ir pradėti girgždėti.
4. Medinių grindų įrengimui reikia naudoti drėgmei atsparią OSB plokštę ir fanerą. Tačiau OSB plokštė ir fanera nėra skirtos naudoti hidroizoliacijos tikslams ir paklotos ant drėgno pagrindo, pamažu sugers drėgmę, kuri vėliau pateks į medines grindis. Taip pat drėgmė į medines grindis greičiausiai prasiskverbs per tarp plokštės ar faneros gabalų paliktus tarpus. Dėl šių priežasčių, prieš klojant OSB plokštę ar fanerą, betoninis pagrindas turi būti išdžiovintas arba padengtas specialiu hidroizoliuojančiu gruntu.
5. Medines grindis, suklotas ant OSB plokštės ar faneros sudėtinga išsaugoti užpilymo atvejais. Užpylus, medinės grindys sugers drėgmę ir pradės raitytis, dėl ko OSB plokštė ir fanera greičiausiai bus iškeltos, ir išsaugoti medines grindis bus beveik neįmanoma.
OSB plokštė ir fanera stipriai padidina šiluminę varžą, todėl ši konstrukcija yra nepageidaujama šildomoms grindims.
4. Medinių grindų klojimas ant lagių.
Šis būdas iš esmės naudojamas senuose pastatuose, senamiestyje, esant labai nelygiam betoniniam pagrindui, kuris technologiškai negali būti lyginamas OSB plokštė ar fanera.
Konstrukcija pasižymi šiais privalumais:
1. Leidžia išlyginti didelius pagrindo nelygumus arba nuokrypius arba suvienodinti ženklius aukščių skirtumus tarp patalpų. Dažnai tokius nelygumus galima išlyginti užpylus išlyginamąjį betono sluoksnį, tačiau tai bus brangiau ir žymiai ilgiau. Šis būdas taip pat gali būti naudojamas ant pagrindo esant nepasleptiems vamzdžiams, sijoms ir pan.
2. Lagių konstrukciją galima įrengti tiesiai ant gelžbetoninės dangos be betono išlyginamojo sluoksnio įrengimo. Tai leis žymiai greičiau užbaigti medinių grindų klojimo darbus, kadangi bus išvengta išlyginamojo sluoksnio džiūvimo (t.y. bus sutaupytos mažiausiai 6-8 savaitės). Tam tikrais atvejais (pvz., mediniuose namuose) įrengiant medines grindis lagių konstrukciją galima įrengti vietoj gelžbetoninės dangos.
3. Lagių konstrukcija leidžia tarp lagių įrengti šilumos/garso izoliaciją, jei ji nėra įrengta dangoje, arba esant papildomos izoliacijos poreikiui.
Atkreipkite dėmesį, kad:
1. Technologiškai ši konstrukcija yra sudėtingesnė nei visi prieš tai aptarti pagrindo įrengimo variantai, reikalauja profesionalaus ir kokybiško atlikimo. Lietuvoje pagrindo įrengimui dažniausiai naudojamos pušinės arba eglės lagės, kurių plotis ir aukštis nemažesnis nei 5 cm. Lagės klojamos nerečiau kaip kas 60 cm ir pritvirtinamos prie betono varžtais, po lagėmis klojamas garsą izoliuojantis paklotas. Įrengiant garso ar šilumos izoliaciją tarp lagių klojama akmens vata arba kita garso ir šilumos izoliacijai skirta medžiaga. Prie lagių varžtais prisukama OSB plokštė arba fanera, kurios storis neturėtų būti mažesnis nei 22 mm. Suklojus per ploną OSB plokštę ar fanerą, vaikštant ji gali prasilenkti tarpuose tarp lagių. OSB plokštė ar fanera ant lagių klojamos gabalais po 1-1,5 m2, tarp atskirų gabalų paliekant 10 mm tarpus. Šie gabalai tvirtinami perstumiant juos vienas kito atžvilgiu, kad tarpai nesudarytų vienos linijos. Paklota OSB plokštė šlifuojama arba gruntuojama klijų instrukcijoje nurodytu gruntu.
2. Daugeliu atvejų atlikti efektyvų nekokybiško lagių pagrindo remontą yra neįmanoma, todėl reikalingas pilnas lagių konstrukcijos pakeitimas. Nekokybiškai įrengtas lagių pagrindas paprastai pradeda girgždėti arba prasilenkti vaikštant, ir šie defektai gali išryškėti ir atskirose vietose, ir visame grindų plote.
3. Lagių konstrukcija stipriai sumažina patalpos aukštį, ypatingai jei daroma ant išlyginamojo sluoksnio. Todėl šis būdas dažnai nėra priimtinas standartiniuose butuose, kur lubų aukštis neviršija 2,7 m.
4. Lagių konstrukcija visai netinka šildomam pagrindui.
5. Medinių grindų klojimas „plaukiojančiu“ būdu.
„Plaukiojančiu“ būdu klojamos daugiasluoksnės (iš esmės trisluoksnės) parketlentės, kurios netvirtinamos prie pagrindo, bet sujungiamos tarpusavyje mechaniniu užraktu arba suklijuojant jų įlaidus ir griovelius.
Konstrukcija pasižymi šiais privalumais:
1. Paprasčiausia grindų konstrukcija, kai ant lygaus betoninio pagrindo klojamas polietileninis, kamščio-gumos ar kitas paklotas, ant kurio vėliau klojamos parketlentės. Toks klojimo būdas nereikalauja specialių profesinių įgūdžių ir gali būti atliktas paties grindų savininko.
2. Greičiausias klojimo būdas. Esant nedideliam, standartinių matmenų ir planavimo butui, medinių grindų klojimas gali būti atliktas per vieną dieną.
Pigiausias klojimo būdas, nereikalaujantis kvalifikuotų meistrų darbo ir brangių įrengimo medžiagų. Klojant parketlentes be klijų, prie pačių parketlenčių kainos bus pridėta tik pakloto kaina.
3. Klojimas „plaukiojančiu“ būdu nereikalauja labai kokybiško pagrindo ir gali būti atliekamas ant sutrūkusio ar byrančio betono.
4. „Plaukiojančios“ grindys nesukelia pagrindo įtempimų, todėl jas visada galima kloti ant išlyginamaisiais mišiniais išlyginto betoninio pagrindo.
5. Minimalios išlaidos remontui. Sugadinus atskiras lentas, jas nesudėtinga išardyti ir pakeisti naujomis. Nusidėvėjus grindims, jas galima peršlifuoti ir iš naujo padengti laku ar alyva. Norint pakeisti grindis, jas išardyti bus lengviausia, nei visas kitas medinių grindų konstrukcijas.
Atkreipkite dėmesį, kad:
1. Klojant grindis plaukiojančiu būdu, ypatingą svarbą įgauna pagrindo lygumas. Reikalavimai pagrindo lygumui: 2 m atkarpoje leistinas 3 mm nuokrypis arba banguotumas. Suklojus grindis at betoninio pagrindo, kuris neatitinka šio reikalavimo, jos gali linguoti, girgždėti, o ilgainiui linguojančiose vietose deformuotis ir išlūžti.
2. „Plaukiojančiu“ būdu sudėtų grindų negalima prispausti prie pagrindo. Pats „plaukiojančiu būdu“ įrengtų grindų principas yra toks, kad suklota grindų danga yra tiesiog padėta ant paruošto pagrindo ir niekur prie jo nepritvirtinama, t. y. laisvai guli („plaukioja“). Jeigu laisvai plaukiojanti grindų danga kai kuriose vietose prispaudžiama arba priklijuojama, o kita dalis paliekama, „plaukiojančios“ grindys praranda plaukiojančiu būdu įrengtų grindų eksploatacines savybes. To pasekmėmis, priklausomai nuo daugelio faktorių, kurie bus patalpoje (pvz.: kaip stipriai keisis santykinis oro drėgnumas, temperatūra, kiek intensyvus bus judėjimas) gali būti sugadintas bendras grindų vaizdas, atsiradusios bangos ant grindų, atsiradęs padidėjęs garsas (kaukšėjimas) vaikštant grindimis. Dėl šios priežasties sunkūs stacionarūs baldai (tokie kaip knygų spintos) turi būti atskirti kompensaciniais tarpais. Dalis gamintojų reikalauja, netgi išpjauti plaukiojančiose grindyse skyles lovų kojoms, tarp kojų ir grindų paliekant kompensacinius tarpus.
3. Gana dažnai pasitaikanti „plaukiojančių“ grindų problema – „laminato efektas“- t.y. nemalonus garsas, barškėjimas, kuris atsiranda vaikštant grindimis. Šio garso priežastis – tuštuma tarp pagrindo ir grindų, dėl kurios atsiranda akustika. Šio garso atsiradimas tiesiogiai priklauso nuo tarp betono ir medinių grindų esančio pakloto. Po parketlentėmis reikia naudoti specialius paklotus, skirtus naudoti po „plaukiojančiu“ būdu įrengtomis grindimis, kurie pasižymi dideliu tankiu, nesusispaudžiami vaikštant ir ilgai išsaugo savo garso izoliacines savybes. Norint geriausių rezultatų, parketlentes galima kloti ant specialių komfortui skirtų paklotų (pvz., kamščio ir gumos), kurie gerai sugeria žingsnių garsą. Iš vienos pusės paklotas turi būti padengtas polietileno plėvele, skirta apsaugoti medines grindis nuo drėgmės patekimo iš apačios. Jei paklotas nepadengtas plėvele, hidroizoliojančią plėvelę ant pagrindo reikia padėti atskirai prieš pakloto klojimą.
4. „Plaukiojančiu“ būdu sudėtas grindis sudėtingiau peršlifuoti nei prie pagrindo priklijuotas grindis. Šios grindys nepritvirtintos prie pagrindo ir šlifuojant jas sunkia šlifavimo mašina gali lenktis, banguoti ir vibruoti, dėl ko paviršiaus šlifavimas bus žymiai sudėtingesnis ir kainuos brangiau.