Į ką atkreipti dėmesį renkantis plyteles?
Techninė informacija renkantis plyteles
BENDRA INFORMACIJA Į KĄ REIKIA ATKREIPTI DĖMESĮ RENKANTIS PLYTELES
Šiai dienai gamintojai pateikia vis naujesnėmis technologijomis pagamintas plyteles, kurių priežiūrai bei klijavimui reikalinga tam tikra informacija.
Norime pateikti bendrą informaciją, kaip išvengti nesklandumų renkantis ir klojant plyteles, kad būtų pasirinktas tinkamas atsparumas, slidumas, kitos techninės charakteristikos, instaliavimo būdas.
PLYTELIŲ NUKRYPIMAI PAGAL STANDARTUS (LST EN 14411)
Kad ir kiek viskas žengia į priekį, pagal naujas technologijas ir panašiai, gamybos procese gaminant plyteles galimi tam tikri nukrypimai leidžiami I-ai rūšiai (geometrijos netikslumai, atspalvio paklaida, plokštumos išlinkimas). Svarbu žinoti, kad yra leistini ir to paties kalibro plytelių ±0,5% dydžio svyravimai (pagal Europos standarto EN 14411 reikalavimus).
Stiklo, medžio, metalo, natūralaus akmens, rankų darbo produktams, mozaikai – šiems gaminiams netaikomi jokie plytelių standartai, t.y. neretai reikalingas kitoks instaliavimas.
Konkrečių serijų ypatumai, paprastai susiję su dizainu ar konstrukcija t.y. įvairūs raštai, paviršiaus nelygumai, nevienodas paviršiaus padengimas, plytelių kraštų nelygumai ir t.t.
Gavus plyteles, prieš klojimo darbus visada yra galimybė apžiūrėti plytelę, patartina pasidėlioti iš skirtingų dėžučių (pasinaudoti sena gyvenimiška patirtimi „devynis kartus išmatuok – dešimtą kirpk“) ir tik tada pradėti darbus. Pretenzijos po atliktų darbų – nepriimamos.
SKIRTINGI ATSPALVIAI (tonas)
Užsakomų plytelių atspalvis gali skirtis nuo parduotuvėje eksponuojamų pavyzdžių.
Atspalvis (gamintojo vadinamas „tonu“) – tai konkrečios gaminamų plytelių partijos spalvinis niuansas. Dėl gamybos technologijos ypatumų vienos gaminamos serijos plytelės spalvos tonu gali skirtis nuo anksčiau gaminamos partijos t.y. gali būti šviesesnės arba tamsesnės. Tokie plytelių atspalvio svyravimai būdingi visoms plytelėms ir dekorams, kurie gaminami aukštos temperatūros krosnyse.
Kartais mūsų akis gali to skirtumo ir nepastebėti, tačiau patalpoje sudėjus visa tai gali matytis, tai labai svarbu papildomai užsakant plyteles (kai pritrūksta). Informacijos apie toną gamintojai kataloge nepateikia, tonas nurodomas tik ant pakuočių, todėl rekomenduojama dėžutę išsaugoti.
SKIRTINGI IŠMATAVIMAI (kalibras)
Dėl gamybos proceso aukštoje temperatūroje plytelių masė plečiasi nevienodai, todėl plytelių dydis (kalibras) tiksliai nustatomas tik baigus gamybos procesą. Jeigu gamintojas kataloge nenurodo, kad plytelės ir dekorai vieno kalibro, tai jų dydžiai tarpusavyje gali truputį skirtis. Taip pat svarbu žinoti, kad yra leistini ir to paties kalibro plytelių ±0,5% dydžio svyravimai (pagal Europos standarto EN 14411 reikalavimus). Prieš pradedant darbus reikia pasidėlioti plyteles, kad įvertinti kokio dydžio tarpelius daryti tarp plytelių.
Dažniausia rekomenduojama 2-4 mm tarpeliai, klasikinio dizaino plytelėms galimi ir didesni tarpeliai.
Pažengus technologijoms, daugelis gamintojų apipjauna plyteles jau po jų degimo proceso. Šios plytelės vadinamos rektifikuotomis (kataloguose žymima RT). Tokias plyteles galima sudėti su minimalaus dydžio tarpeliais 1-1,5 mm, tačiau klijuojant ant šildomų grindų 2-3mm.
PLYTELIŲ ATSPARUMAS PAGAL PEI ir MOHS SKALĘ
Renkantis plyteles labai svarbu išsiaiškinti ar patinkančios plytelės bus tinkamos eksploatuoti norimoje patalpoje.
Keraminės plytelės pagal glazūros atsparumą skirstosi į 5 atsparumo klases pagal PEI skalę. Kuo didesnė atsparumo klasė, tuo mažesnė glazūros nusidėvėjimo rizika.
PEI 5-4 rekomenduojama dėti didesnio praeinamo intensyvumo zonose privačiuose namuose (holai, virtuvės). Prie įėjimo durų rekomenduojama pasikloti kilimėlį, kad nusivalyti iš lauko parsineštą smėlį, purvą, kuris gali pažeisti paviršių.
PEI 3-2 rekomenduojama dėti mažo intensyvumo zonose, kaip wc, vonios, 2 aukšto holai, kur vaikščiojama su šlepetėmis.
PEI 1-0 tinkamos tik sienoms.
Akmens masės plytelių atsparumas nusidėvėjimui klasifikuojamas pagal MOHS skalę. Poliruoto paviršiaus akmens masės plytelės rekomenduojamos naudoti kur yra mažesnis intensyvumas, laikui bėgant nuo didelio praeinamo srauto gali keistis t.y. matiškėti plytelės paviršius, gali matytis paviršiaus suraižymai. Didelio intensyvumo zonose (prekybos centrai, sandėliai, autoservisai, gamybinės patalpos) naudojamos techninės plytelės, kurių storis gali būti 10-18 mm.
ATSPARUMAS ŠALČIUI
Lauke galima naudoti tik šalčiui atsparias plyteles: glazūruotas ar neglazūruotas akmens masės plyteles, klinkerį. Šios plytelės gamybos procese yra suslegiamos žymiai stipriau, dėl šio proceso sumažėja poros, todėl plytelė neįgeria drėgmės. Jei plytelė neatspari šalčiui, vanduo esantis joje sušąla į ledą ir taip išsproginėja plytelės glazūra.
Lauko sąlygomis labai svarbu paruošti pagrindą, pasirinkti šalčiui atsparius klijus (C2 klasės), bei siūlių glaistą (elastinį). Taip pat rekomenduojama atsižvelgti į klijų bei glaistų gamintojų nurodymus.
Plytelių klijavimui lauko sąlygomis patartina naudoti dvigubo klijų sluoksnio dengimo metodą (klijus tepti ant gerai nuvalyto, nugruntuoto betono paviršiaus ir nugarinės plytelės pusės).
Lauko sąlygomis plytelės klojamos su tarpeliais 3-5 mm. Klinkeriui rekomenduojama 8-10 mm tarpelis. Tokiu būdu galima optiškai išlyginti klojinį iš grubios keramikos gaminių, turinčių leistinų išmatavimų tolerancijų.
YPATINGOS DEKORŲ SAVYBĖS BEI JŲ PRIEŽIŪRA
Dekorai su stiklu ar stiklo elementais
Dekoracijos, kurių gamybos metu rankų pagalba keramikinės plytelės dekoruojamos stiklu ar stiklo elementais gali pasižymėti netolygiai padengtais, netaisyklingais ornamentais plytelės paviršiuje – tai jokiu būdu nėra defektas – tai rankų darbo išskirtinės gaminio savybės. Taip pat stiklu dekoruotos keramikinės plytelės (kai kurios kolekcijos) paviršiuje gali turėti įtrūkimus taip vadinamą CRAQUEL efektą.
Dekorai su auksu ir blizgiais elementais
Dekorai, kurių gamybos metu naudojamas grynas auksas, laikui bėgant gali prarasti blizgesį bei įgauti sendinto aukso išvaizdą. Užnešimas metalo dulkių ant plytelės glazūros suteikia plytelei įvairiaspalvius spalvų niuansus, kurie suteikia perlamutro efektą bei sustiprina spalvas.
Rankų darbo dekorai
Netaisyklingi piešinėliai, skirtingi spalvų potėpiai, taip kaip ir vienos plytelės skirtumas nuo kitos – tai tipiški rankų darbo dekorai – išskirtinės rankų darbo gaminio savybės.
Priežiūros priemonės dekorams
Viršuje paminėtiems dekorams su ypatingomis savybėmis būtina labai atsargiai rinktis priežiūros priemones. Jokiu būdu nenaudoti abrazyvinių valiklių, kurių sudėtyje yra grūdėta medžiaga, galinti pažeisti paviršių. Naudokite tik vandenį bei neutralias valymo priemones. Nesilaikant nuorodų, gaminys gali prarasti savo pirminę išvaizdą.
METALIZUOTŲ PLYTELIŲ PAVIRŠIAUS PRIEŽIŪRA
Plytelės, kurių paviršiai turi metalizuotą išvaizdą yra dengti porceliano (akmens masės) ir geležies milteliais. Dėl šios ypatingos technologijos plytelės nerekomenduojamos pramoninės paskirties patalpoms, bei dideliems prekybos centrams. Šių plytelių negalima valyti rūgštiniais valikliais, kadangi rūgštis sureagavusi su geležimi gali sukelti rūdijimą.
Šiai dienai pristatoma gana daug mozaikos su blizgiais metalizuotais paviršiais. Paviršių priežiūrai reikia rinktis labai atsargiai valymo priemones, perspėti meistrus dėl valymo po klijavimo darbų. Negalima naudoti abrazyvinių valiklių, kurių sudėtyje yra grūdėta medžiaga, galinti pažeisti paviršių. Naudokite tik vandenį bei neutralias valymo priemones, nenaudokite šiurkščių kempinėlių kurios irgi gali subraižyti paviršių. Nesilaikant nuorodų, gaminys gali prarasti pirminę išvaizdą.
GLAZŪRUOTOS PLYTELĖS
Glazūruotos plytelės yra bene labiausiai paplitęs plytelių tipas rinkoje. Paprastai glazūruojamos keraminės ir/arba akmens masės plytelės. Sieninės glazūruotos plytelės, nežiūrint į tai, iš ko ir kaip padarytas plytelės pagrindas (raudono ar balto molio, akmens masės ar klinkerio, presuotos ar gamintos ekstrūdiniu būdu), neskirstomos pagal atsparumą, o svarbiausia grindinių glazūruotų plytelių charakteristika yra glazūros atsparumas dilimui. Pagal Europos Sąjungos normą EN ISO 10545-7, kuri yra kaip patariamoji ir jos nebūtina laikytis, kai numatoma tiksli tam tikrus reikalavimus atitinkančių gaminių specifikacija, glazūruotos grindų plytelės klasifikuojamos taip:
0 klasė. Šios klasės glazūruotos plytelės grindims nerekomenduojamos;
1 klasė. Grindų dangos plotuose, kur iš tikrųjų vaikščiojama avint avalynę minkštais padais arba basomis, kai nėra braižančio purvo (pvz., gyvenamųjų namų voniose arba miegamuosiuose, kur negalima patekti tiesiai iš lauko);
2 klasė. Grindų dangos plotuose, kur vaikščiojama avint avalynę minkštais padais arba įprastinę avalynę, o mažas braižančio purvo kiekis – dažniausiai atsitiktinis (pvz., gyvenamuosiuose kambariuose, išskyrus virtuvę, įėjimus ir kitus kambarius, kur gali būti didelis judėjimas). Tai netaikoma neįprastinei avalynei, pvz., kaustytai;
3 klasė. Grindų dangos plotuose, kur vaikščiojama avint įprastinę avalynę, dažniausiai kai yra mažas braižančio purvo kiekis (pvz., gyvenamųjų namų virtuvėse, prieškambariuose, koridoriuose, balkonuose, lodžijose ir terasose). Tai netaikoma neįprastinei avalynei, pvz., kaustytai;
4 klasė. Grindų dangos, kur nuolat vaikščiojama, yra tam tikras braižančio purvo kiekis ir yra agresyvesnės nei 3 klasės sąlygos (pvz., įėjimuose, komercinėse virtuvėse, viešbučiuose, parodų arba prekybos salėse);
5 klasė. Grindų dangos, kur intensyviai nepertraukiamai vaikščiojama ir yra tam tikras braižančio purvo kiekis bei agresyviausios sąlygos, kokiomis gali būti tinkamos naudoti glazūruotos grindų plytelės (pvz., viešosiose patalpose, tokiose kaip prekybos centrai, oro uostų salės, viešbučių fojė, pėsčiųjų takai ir pramoninės paskirties objektai).
AKMENS MASĖS PLYTELĖS
Akmens masės plytelės (neglazūruotos) yra naujesnis plytelių tipas (lyginant su keraminėmis), kuris labai populiarus visuomeniniuose objektuose bei privačiuose namuose.
Akmens masės plytelės presuojamos iš labai smulkiai sumaltų specialių uolienų ir "kepamos" virš ~1200 ˚C temperatūroje.
Akmens masės plytelių paviršius gali būti:
Matinis (natūralus paviršius);
Poliruotas ("polished" – visiškai blizgus paviršius);
Pusiau poliruotas ("lappato", "satinado" – paviršius nupoliruotas nevisiškai);
Grublėtas, struktūrinis ("structured", "bocciardato" – šiurkštus).
Vaikštant basomis, plytelėms reikalinga klasifikacija pagal A, B, C (aktualu visuomeninėse patalpose, baseinuose, pirtyse, dušuose):
A &∓‐ ten, kur vaikštoma basomis sausomis kojomis ar persirengimo kambariuose ir pan.;
B – dušuose, aplink baseinus ir pan.;
C – ant laiptelių, vedančių į vandenį ir esančių po vandeniu, baseinų kraštuose su stovinčiu vandeniu ir pan.
Apipjautos (angliškai – "rectified", itališkai – "rettificato", ispaniškai – "rectificado") plytelės tampa vis populiaresnės dėl to, kad jų matmenys yra labai tikslūs lyginant su neapipjautomis. Neapipjautų plytelių matmenų svyravimai gali būti ±0,5%, o apipjautų plytelių matmenys praktiškai nesiskiria. Atitinkamai dėl papildomo apdirbimo apipjautos plytelės yra brangesnės, bet kai reikia (ar norisi) naudoti keletą spalvų, paviršių ar skirtingų serijų vienoje plokštumoje, patalpoje ar panašiai (kalba eina apie to pačio gamintojo produkciją) ir turėti vienodo pločio siūles tarp visų plytelių – tai puiki galimybė. Dėl nepriekaištingos kokybės siekio kai kurie gamintojai gamina tik apipjautas plyteles.
KLINKERINĖS PLYTELĖS
Klinkerinės plytelės – tai ekstruzijos būdu pagamintos keraminės plytelės.
Paprastai keraminės plytelės yra gaminamos presuojant sausas granules. Keraminės plytelės, kurios yra gaminamos ekstruzijos būdu, liaudyje yra vadinamos klinkerinėmis plytelėmis. Ekstruzijos būdu gaminant klinkerines plyteles norima forma (ir formatas) yra gaunama iš ištisine juosta suminkytos specialaus molio masės, kurios likutinė drėgmė yra maždaug 15%. Ši masė yra spaudžiama per specialią formą ir sukarpoma reikiamu ilgiu. Apdailinės vadinamų klinkerio plytelių detalės ir atsparumas šalčiui tapo įmanomi dėl ekstruzinio gamybos būdo.
Sauso presavimo gamybos metu yra ribotos galimybės sukurti įmantraus dizaino formą. Ekstruzijos būdu pagamintų klinkerinių plytelių ir detalių gausa leidžia paprasčiau ir tobuliau pasiekti maksimalų individualių projektų estetinį rezultatą.
Ypatingos spalvos ir atsparumas nusidėvėjimui – tai ilgo ir kruopštaus darbo rezultatas. Neglazūruota, natūrali ir atspari – tokios yra klasikinės ekstruziniu būdu pagamintų tunelinėje krosnyje išdegtų keraminių plytelių savybės. Šita išdegimo procedūra reikalauja vieno neįprasto šių laikų pramonėje dalyko – laiko. Išdegimo procedūra tunelinėje krosnyje trunka apytiksliai 36-48 val. Lėtai judant pro krosnį, švelniai pereinama nuo vieno proceso prie kito kaitinimo, degimo ir vėsinimo etapuose. Ši tipinė išdegimo kreivė apibrėžia produkto charakteristikas. Tai veikia gaminant ypatingų spalvų ir kietumo klinkerio plyteles. Ypač vienalytė porų struktūra dėl išdegimo iki lydymosi temperatūros užtikrina plytelių kietumą ir didelę lūžimo jėgą. Degimo temperatūrą ir atmosferą įrenginyje yra nesudėtinga valdyti dėl tunelinės krosnies konstrukcijos, o ilga vystymo patirtis leidžia pasiekti puikių rezultatų. Išdegimas tokio tipo krosnyse taip pat suteikia pakankamai laiko cheminėms spalvinėms reakcijoms – laiko, kuris yra reikalingas, kad būtų atskleistas natūralus grožis.
Kviečiame užsukti į plytelių saloną APARICI (Šiauliuose), kur padėsime Jums išsirinkti patį tinkamiausią paviršių pagal Jūsų keliamus reikalavimus bei patarsime kaip tinkamai jį prižiūrėti.